Faculty

Administrative Staff

S. No

Name of Staff

Designation

Date of Joining

Remarks

1

Er.NAZAR-UL-ISLAM

Principal

05/2016

 

2

Mr.Zafar Altaf

Supervisor

24/12/81

 

3

Mr. Mohd Shafi Shah

Supervisor

04/08/83

 

4

Mr. Ab Ahad

Head Assist

22/08/79

 

5

Mr.Mohd.Rafiq

Sr. Assistant

06/01/82

 

6

Smt Mahjabeen

Jr. Assistant

17/03/11

 

 

        

. Faculty (Technical Staff)

S. No

Name

Designation

Qualification (Class X onwards)

Trade

Date of joining

Regular/

Adhoc/

contract

CTI trained (Yes/no)

Photo link

1

Mr.Zafar Altaf

Supervisor

B.Sc

ITI(Elect)

CTI(RTV

24/12/81

(Jr Instt)

Regular

Yes

 

2

Mohd Shafi shah

Supervisor

Matric

ITI(Plumber)

ITI(Welder)

CTI(Wel , ROD& A.)

4/08/83

(Jr, Instt Plumber

Regular

Yes

 

3

Inderjeetsingh

Sr, Instt

T.D.C

 

25.6.85

(Jr,Instt Tur)ner

Regular

No

 

4

Jasbir singh

       

Vocational Instt

B.A

RTV Trade

IT &ESM

08/11/89

(Vocational Instt)

 

Regular

No

 

5

RafiqAhmad              wani

 

Jr Grade Instt

Matric / ITI

(Turner)

Fitter Trade

21/12/89

(workshop Att

Regular

No

 

6

Mainder Singh

Jr, Instt

Matric/ ITI (Turner

Turner Trade

16/5/06

(Jr Instt)

Regular

No

 

7

Ab.Ghani Reshi

Carp   Inst

Matric/ ITI (Carpentory)

Carpentry Trade

 

Regular

No

 

8

Gh. Hassan Tantray

 

Welder instt

ITI (Welder)

Welder Trade

18/09/81

(Orderly)

 

Regular

Yes

 

9

Sheikh Tariq Ahmad

 

Jr. Instt

ITI(Motor Mech)

 

Motor Machanic Trade

15.07.92

(Jr Instt)

 

Regular

No

 

10

 Mushta Ahmad

 

 

Vocational Inst

ITI(Disel Mec)

 

Tractor

Mechanic      Trade

 

29/6/95

(Vocational Instt)

 

Consolidated

No

 

11

Manzoor Ah. Hajam

Drawing Instt.

Dip in Civil

Drawing

0108/07

Academic Arrangements

No

 

12

Miss Gulshan Ali

Vocational Instt

Dip in Fashion technology

Fashion Technology Trade

11.5.2010

 

Regular

No

 

13

Shajat Ali

Instt

M.T.A/B.Ed/M.Ed

Tourist Guide Trade

01/01/09

 

Academic Arrangements

No

 

14

Satnam Singh

Interior Instt

Dip Architect

Interior Decorator & Designe

01/01/09

 

Academic Arrangements

No

 

 

   

.   Head  Of  Institute  --   Er. NAZAR-UL-ISLAM ( Principal )  B.E (Mechanical Engg.)

 


      Faculty / Staff  Details 

 

S.No

Name

R/O

Desig.

Qualification

Tech. Qualification

Photo

 

1

Mr.Zafar Altaf

S/o Abdul Khaliq bhat

Khajabagh

Baramulla

Supervisor

B.Sc

ITI (Elect)

CTI (RTV)

2

Nighat  Shahzadi

D/o Late Malik Ghulam Mohd

Noor Bagh Barmaulla

 

Supervisor

Matric

ITI  ( C & S  )

3

Inderjeet singh

S/o S. Tara Singh

Yarbug Rafiabad

Sr. Instt

T.D.C

ITI  ( Turner)

ROD


4

Jasbir singh

S/o  Kuldeep singh

       

Haft  Chinar

Srinagar

Electronics

Instt.

B.A

ITI  (R TV)

IT &ESM


5

RafiqAhmad              wani

S/o Gh. Mohammad Wani

Singh Pora Baramulla

 

Fitter

Instt.

Matric

 

ITI  (Turner)


6.

Mainder Singh

S/o Gurbakash Singh

Singh Pora Baramulla

Turner

Instt.

Matric

ITI  (Turner)


7.

Gyas - Ud - Din Lone

S/O  Gh. Nabi  Lone

 

Ushkara  Baramulla Tractor  Mechanic Matric

ITI  (Tractor Mechanic)


8.

Smt.  Daljeet  Kour

W/O  Amarjit  Singh

 

 

Baramulla

C & T 

Instt.

P.U.C.

ITI  (C & S)


9.

Mohd Rustom WazaS/o Suna ulla waza

Marhama Kupwara

Electrician

Instt

Bsc.

ITI  (Elect)


10.

Khursheed Ahmad Afgan  S/o Sumandar Khan Afgan

Bonyar Uri

Carpentary

Instt.

Matric

ITI (Carpentry)


11.

Javeed Ahmad S/o Mohd Akbar

Baramulla

Steno

Instt.

      

10+2

ITI (Steno)


12.

Mohd.  Maqbool  Mir

S/O  Haji  Ab. Rehman  Mir

Logripora  Sopore  Baramulla Head  Asstt. T.D.C.  

13.

Akther Jan S/o Gh Mohi ud Din

Shirwari Iqbal colony Baramulla

Language

Instt.

Msc.  Med

    ----

 

14.

Mohd Rafi Banday S/o Gh. Mohd Banday

Uri

Sr.  Asstt.

Matric

ITI(Turner)

15.

Mahjabeen Ara D/o Mohd Yousuf Shah

Bemina Srinagar

Jr.  Asstt.

M.Com/Bed.

Dip  in Compurter/Shorthand

16.

Delair singh s/o Mohinder Singh

Baramulla

Copa 

Instt.

Bsc .

  Dip  in Computer Software   

17.

Mushtaq Ahmad s/o Gh. Rasool Reshi

Anantnag

Tractor  Mech.

Instt. 

10+2

ITI (Diesel Mech)

18.

Ishrat ahmad zarger S/o  Bashir Ahmad Zargar

Zaina kadal Srinagar

Welder

Instt.

B.Com

ITI (Welder)


19.

Manzoor Ahmad Hajam S/o Ab Rehman Hajam

Manigam Ganderbal

Drawing 

Instt.

10+2

Dip  in Civil


20.

Shajat Ali (TG Instt)

Baramulla

Tourist Guide

Instt.

M.T.A/B.Ed/M.Ed

M.T.A


21.

Satnam Singh

Baramulla

Interior  Decorator Instt.

10+2

Dip Architect


22.

Nadiya Rashid D/o Ab Rashid Kakroo

Bemina Srinagar

Software Application

Instt.

 

MCA/BCA

 ------


23.

Nisar Ahmad  Sofi

S/O  Haji Mohd. Khalil Sofi

Kanlibagh Baramulla

W/Cal.  Instt.

Bsc.

Hons. Dip. In System Mang.

ITI (R TV)


24.

Mohd Azad Shah S/o Peer Ali Shah

Dangwacha Sopore

Med.  Asstt.

Matric

Dip  in  Med. Asst.


25.

Qazi Irshad S/o Qazi Sharif u Din

Dilna Baramulla

Workshop

Attendent

Middle

ITI  (C & T)


26.

Mushtaq Ahmad Malla S/o Ab Rehman

Pattan

Workshop

Attendent

Middle

ITI  (Welder)


27.

Zahoor Ahmad Ganie S/o Habibulla Ganie

Danger Pora Sopre

Hostel  Cook

B.A.

Dip  in  Computer


28.

Swinder Kour D/o Lat. Ajit Singh

Keeri Dardpora

Orderly

10+2

-------


29.

Mohd  Abass

S/o Ab Gani Mir

Lalad Sopore

Orderly

Middle

------


30.

Gh. Mohi u din S/o Haji Wali Mohd

Kanis Pora Barmulla

Orderly

Middle

-------


31.

Manzoor Ahmad Sheikh S/o Abdul Rashid Sheikh

Shah Fasil Colony

Baramulla

Orderly

Middle

------


32.

Mukhtar Ahmad Dar

Baramulla

Orderly

Middle

------

 

 

 

 


33.

Gh. Ahmad Dar S/o Abdul Khaliq

Khaja Bagh

Baramulla

Orderly

N/C

Middle

------


34.

Mohd Shafi sheikh

Baramulla

Safaiwala

Middle

-----